Owsiany placek ze szpinakiem

Owsiany placek ze szpinakiem


Płatki owsiane są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Należą do najzdrowszych i najbardziej odżywczych produktów żywnościowych. Zawierają nie tylko białko, ale wyposażone są również w najlepszy zestaw aminokwasów. Ponadto, owies jest rekordzistą wśród zbóż pod względem zawartości błonnika. Pełne ziarno składa się w 1/3 z błonnika, z czego 1/5 to błonnik rozpuszczalny w wodzie, tzw. beta-glukan. Ten węglowodan złożony ma zdolność tworzenia lepkich żeli w jelitach, odpornych na działanie enzymów trawiennych. Beta-glukan odpowiada za obniżanie poziomu cholesterolu oraz zapobiega zaparciom. Ponadto spowalnia procesy przyswajania cukrów, zapobiegając otyłości i cukrzycy typu 2, wiąże kwasy tłuszczowe oraz substancje toksyczne, zwiększając ich wydalania, a także jest silnym stymulatorem układu odpornościowego. Błonnik, ma zdolność pęcznienia w jelitach, dzięki czemu niweluje uczucie głodu, sprzyjając odchudzaniu. 
Spośród wszystkich zbóż, owies zawiera najwięcej tłuszczu, bo aż 7%. Tłuszcz te zawiera bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Ich ogromną zaletą jest: przeciwdziałanie powstawaniu zakrzepów, zapobieganie rozwojowi miażdżycy, nawilżenie skóry (działają jak nutrikosmetyk), łagodzą podrażnienia oraz chronią przed nowotworami.
Płatki owsiane zawierają bardzo dużo witamin z grupy B, w tym B6 odpowiadającej za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. B6 wspomaga pamięć, koncentrację i przyswajanie wiedzy. Natomiast B1 działa antydepresyjnie, likwiduje zły humor, przeciwdziała narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu. Poza witaminami B, obecna jest również witamina E - silny przeciwutleniacz, spowalnia proces starzenia oraz działa antynowotworowo. Płatki owsiane są także dobrym źródłem magnezu i żelaza.
Podsumowując mój krótki wywód, płatki owsiane uważane są za jeden z najzdrowszych pokarmów świata. Owsianka zjadana codziennie poprawia sprawność fizyczną oraz wytrzymałość, uwielbiana jest przez osoby uprawiające sport. Niewątpliwą zaletą jest niski indeks glikemiczny, stosunkowo niewielka ilość kalorii (ok. 370kcal/100g), a wysoka wartość odżywcza. 

Płatki owsiane najczęściej zjadamy w formie owsianki z owocami, do tego zazwyczaj przygotowujemy ją na mleku o niskiej zawartości tłuszczu. Tak przygotowany posiłek jest głównie źródłem węglowodanów, w tym dużej ilości cukrów prostych. 
Ja jestem zwolenniczką posiłków zbilansowanych, uważam że każdy z 3-5 spożywanych posiłków  wciągu dnia musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Dlatego do owsianki polecam dodać twaróg półtłusty (nie chudy - ze względu na witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczu) lub serek wiejski oraz źródło tłuszczu - słonecznik, wiórki kokosowe, orzechy, migdały. Można również dorzucić jakiś owoc, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym. Taka owsianka stanowi dopiero dobrze zbilansowany posiłek - pojawią się na blogu przepisy na różne rodzaje śniadaniowych owsianek, choć ja nie jestem zwolenniczką owsianki na śniadanie. Uważam, że są inne produkty, które zapewnią uczucie sytości na dłuższy czas. Owsiankę jem czasem z pracy na II śniadanie 😍😀

Na blogu pojawi się za to bardzo dużo propozycji na inne wykorzystanie płatków owsianych, poniżej jedna z nich. Pyszny placek owsiany ze szpinakiem.

Składniki:
💙 70g płatków owsianych (nie błyskawicznych)
💙 jajko
💙 kulka mozzarelli light
💙 mrożony szpinak (ok. 4 kulki - ja daję na oko)
💙 proszek do pieczenia - szczypta

W misce umieszczamy płatki z jajkiem i proszkiem - mieszamy. W garnku rozmrażamy na ogniu szpinak aż do odparowania wody, wrzucamy pokrojoną mozzarellę i zostawiamy na ogniu do rozpuszczenia sera. Zestawiamy garnek z ognia, dodajemy płatki z jajkiem - wszystko blendujemy na gładką masę 😊 Przygotowane ciasto wylewamy na rozgrzaną patelnię i smażymy na wolnym ogniu pod przykryciem z dwóch stron. 

Podajemy z tym za co mamy ochotę, można na wytrwanie (np. z łososiem czy warzywami), jednak ja wolę na słodko i najczęściej jem z owocami 😍😋 Moja córka bardzo go lubi i zawsze oddaję jej kawałek. 

Wartość odżywcza całości bez dodatków: 582kcal; WBT 47,88/45,58/21,18.

Ze względu na wysoką wartość kaloryczną, można podzielić placek na 2 porcje. Ja Najczęściej zjadam 2/3 całości a 1/3 moja córka 😊




Komentarze